Skip Navigation or Skip to Content

Saturday Program

(subject to change)

10:00 am: Orientation

10:30 am: First General Session

Call to Order / E. Toby Boyd, CTA President

Acknowledgement of Tribal Lands / E. Toby Boyd

State Council Minutes, June 6, 2020 / Leslie S. Littman, CTA Secretary-Treasurer

Announcements

  • Elections & Credentials Committee / Jeanne Marks, Chairperson

Report of the Treasurer / Leslie S. Littman

CTA Board Report / David B. Goldberg, CTA Vice President

Report of the President / E. Toby Boyd

Cesar Chavez and Dolores Huerta Memorial Education Awards Committee Presentation / Yvonne Molles

LGBTQ+ Grant & Scholarship Awards in Honor of Guy DeRosa Presentation / Benjamin Mendoza

Human Rights Awards Selection Committee Presentation / Mary Levi

California Reads / Tamara Carr and the CA Reads/RAA Activities Planning Committee

Breast Cancer Awareness Presentation / CTA Board Members

American Indian/Alaska Native Observance / Mary Levi

Report of the Executive Director / Joe Boyd

Campaign 2020 / David B. Goldberg

1:00 pm: Second General Session

Call to Order / E. Toby Boyd

Committee Reports / Chairpersons

  • State Legislation / Kathy Sharp
  • Professional Rights & Responsibilities / Karen Lord-Eyewe
  • Civil Rights in Education / Taunya Jaco
  • Communications / James Benanti
  • Credentials & Professional Development / Ryan Ruelas
  • Curriculum & Instruction / Pia VanMeter
  • Retirement / Kevin Welch
  • Adult, Alternative, Career Technical Education / Kristin Montoya
  • Financing Public Education / Grant Schuster
  • Assessment & Testing / David Lollar
  • Student Support Services / Erika Zamora
  • Negotiations / Kyna Collins
  • Special Education / Roberta Kreitz
  • Language Acquisition / Chaz Garcia
  • Political Involvement / Shay Lohman
  • Teacher Evaluation & Academic Freedom / Alexandra Condon
  • Early Childhood Education / Paula Merrigan
  • School Safety/School Management / Eric Roudabush

Announcements / Leslie S. Littman

Drawings & Adjournment

Monday, October 19, 2020

4:00 PM New State Council Committee Chairs Orientation
5:00 PM State Council Committee Chairs Meeting
7:00 PM New State Council Member Orientation

Tuesday, October 20, 2020

4:00 PM Racial Equity Affairs Committee Meeting

Wednesday, October 21, 2020

4:00 PM Higher Ed Advisory Committee Meeting
4:00 PM Large Urban Advisory Committee Meeting
4:00 PM Elections Committee Meeting
5:30 PM ESP Issues Advisory Committee Meeting

Thursday, October 22, 2020

4:00 PM NEA Directors Meeting
4:00 PM Community College Association
6:00 PM Council Committee Meetings

  • Alternative Career and Technical Education Committee
  • Assessment and Testing Committee
  • Budget Committee
  • Civil Rights in Education Committee
  • Communications Committee
  • Credentials and Professional Development Committee
  • Curriculum and Instruction Committee
  • Early Childhood Education Committee
  • Elections Committee
  • Financing Public Education Committee
  • Language Acquisition Committee
  • Negotiations Committee
  • Political Involvement Committee
  • Professional Rights & Responsibilities Committee
  • Representation Committee
  • Retirement Committee
  • School Safety/School Management Committee
  • Special Education Committee
  • Student Support Services Committee
  • Teacher Evaluation and Academic Freedom Committee

7:30 PM State Legislation Committee

8:00 PM Budget Forum

Friday, October 23, 2020

1:00 PM CTA-NEA Retired
4:00 PM Liaison Meeting
4:00 PM Service Center Chairs Meeting
5:00 PM Special Interest Caucuses

  • BadAss Teachers (BATS)
  • CA Council of Urban Education Association
  • Caucus for Educators of Exceptional Children
  • County Office of Education Caucus
  • Democratic Caucus
  • Higher Education Caucus
  • Raices Caucus
  • Republican Caucus
  • Women’s Caucus

7:00 PM CTA Recognized Ethnic Caucuses

  • African American Caucus
  • American Indian Alaska Native Caucus
  • Hispanic Caucus
  • Pacific Asian American Caucus

9:00 PM LGBTQ+ Caucus

Saturday, October 24, 2020

7:00 AM Zumba® Fitness Caucus

8:30 AM Directorial Sessions

  • District A – Eaton
  • District B – Bonaccorsi
  • District C – Normand
  • District D – Patterson
  • District E – Gupton
  • District F – Ruiz
  • District G – Bilek
  • District H – Aguilar
  • District I – Bushée
  • District J – Jones
  • District K – Martinez
  • District L – Granado
  • District M – Bartell
  • District N – Bradford
  • District O – Abt
  • District P – Rodriguez
  • District Q – Sheaffer

10:00 AM Orientation / General Session Logistics

10:30 AM General Session

I am proud to join fellow educators from California at #WeAreCTA's Virtual State Council of Education. We are unified in the fight for public education and for our students to have the education they deserve. #EducatorsVote

2021 Scholarships and Awards

LGBTQ+ Guy DeRosa Grant / Scholarship Deadline

Creating Safe Classrooms and Schools for LGBTQ+ People

CTA Scholarships Deadline

Supporting CTA members and their families

Human Rights Awards Application Deadline

The CTA Human Rights Awards Program pays tribute to work that advances and protects human...

John Swett for Media Excellence Nomination Deadline

@

Honoring Excellence in California Public Education Media Coverage