Skip Navigation or Skip to Content

Dependents – $5,000

Scholarship/Category
Recipient
Region
Dependent of
Chapter

Memorial Scholarship in Honor of Ralph J. Flynn (Highest Scoring Applicant)

Isabella Diaz

1

Emily Diaz

Gilroy TA

Memorial Scholarship in Honor of Ruthie Fagerstrom (Second Highest Scoring Applicant)

Malin Johansson

1

Tina Johansson

Castro Valley TA

Memorial Scholarship in Honor of Susan B. Anthony (Third Highest Scoring Applicant)

Erik Zamora

4

Erika Zamora

Alvord EA

Memorial Scholarship in Honor of Del A. Weber

Maximilian Socrates Sinclair

1

Teresia Adams-Sinclair

Manhattan Beach Unified TA

High School

Heidi Ahumada

2

Stephanie Ahumada

Dinuba TA

High School

Sachait Arun

1

Seema Ramanathan

Palo Alto EA

High School

Sophia Blair

1

David Blair

Cupertino EA

High School

Morgan Collins

3

Catherine Collins

UTLA/NEA

High School

Sara Cortes

4

Phyllis Cortes

Grossmont EA

High School

Genevieve Dandurand

3

Victoria Dandurand

San Miguel TA

High School

Kalani Dunn

1

Latasha Dunn

Antioch EA

High School

Christian Gong

2

Eric & Kathy Gong

Sacramento City TA

High School

McKenna Grigoli

4

Mary Grigoli

Brea-Olinda TA

High School

Albert Guo

3

Li Yang

Associated Chino Teachers

High School

Victoria Hernandez

1

Sara Perez

San Jose TA

High School

Julie Lee

1

Christie Lee

Salinas Elem Tchrs Council

High School

Grace Lockwood

4

Scott Lockwood

San Diego EA

High School

Abigail Maemoto

3

Julie Maemoto

Palos Verdes Fac Assn

High School

Aiden Miele

1

Tara Kajtaniak

Fortuna Un Hi Sch TA

High School

Leah Perez

2

Michelle Perez

Gateway TA

High School

Adelle Priest

4

Ginny Priest

San Pasqual Elem TA

High School

Bhalpriya Sandhu

3

Kalwant Sandhu

Walnut Valley EA

High School

Alyssa Turn

2

Lara Wong

Manteca EA

High School

Jasmine Turner

1

Crystal Turner

Untd Tchrs of Richmond

High School

Jacquelyn Young-Bowers

3

Patricia Gutierrez-Bowers

Mountain View TA

High School

Lauren Zweber

4

Timothy Zweber

Tustin EA

College

Daria Bonds

4

Laura Bonds

Escondido Elem EA

College

Jalie Edgemon

1

Jeri Edgemon

Los Gatos Elem TA

College

Isabel Eggerling

3

Sara Labelle

UTLA/NEA

College

Josue Gil-Silva

2

Eva Silva

Butte County TA

College

Kirandeep Klair

2

Satinderpal Klair

Kingsburg Un Hi Sch TA

College

Una Lomax-Emrick

1

Dana Lomax

Reed Dist TA

College

Grace Mackey

1

Carolyn Colyar

Bennett Valley TA

College

Isabella Nevarez

2

Misty Nevarez

Tulare Co Ofc of Educ TA

College

Calli Ortega

2

Gina Ortega

Lodi EA

Members – $3,000

Scholarship/Category
Recipient
Region
Chapter

American Indian/Alaska Native Memorial Scholarship in Honor of Alice Piper (Highest Scoring Member Applicant)

Anna Santana

1

United Teachers of Santa Clara

CTA Member

Kyna Collins

3

UTLA/NEA

CTA Member

Raul Gonzalez

2

Visalia Unified TA

CTA Member

Jonathan Ho

1

Milpitas TA

CTA Member

Alondra Navarro

1

San Jose TA

L. Gordon Bittle Memorial Scholarship for Student CTA (SCTA) – $5,000

Scholarship/Category
Recipient
School

Pacific Asian American Scholarship in Honor of Philip Vera Cruz (Highest Scoring SCTA Member Applicant)

Robert Gutierrez

CSU - Cal Poly Pomona

SCTA Member

Paul Bansen

CSU - Stanislaus

SCTA Member

Jamison Treger

San Diego State University